Kapat× Telefon +90 (212) 569 00 80
16.02.2016 tarihi itibari ile yayınlanan resmi gazete de  yayınlanan ARAŞTIRMA, GELİŞTİRME VE TASARIM FAALİYETLERİNİN DESTEKLENMESİNE İLİŞKİN UYGULAMA VE DENETİM YÖNETMELİĞİ’ nin 20. Maddesi Ar-Ge merkezlerinde en az elli ya da Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen sayıda tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeli istihdam edilmesini ön görmektedir. Bakanlar kurulunun 11.08.2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 2016/9093’nolu kararı uyarınca Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilmesi gereken personel sayısı aşağıda ki sektörler hariç minimum 15 kişi olarak belirlenmiştir. 

30 kişi olarak uygulanacak sektörler ise;

A- Motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatı yapan firmalar
B- Hava taşıtları, uzay araçları ve bunlar ile ilgili imalatları yapan firmalar
C- Askeri savaş araçlarının imalatı
D- Motosiklet imalatı
E- Başka yerde sınıflandırılmamış bir ulaşım ekipmanı imalatı 

Bu kapsamda her hangi bir sektör ayrımına gidilmemiştir. 

15 tam zaman eş değer personel hesaplanması ise saat bazlı hesaplama ile yapılmaktadır. Firmaların 3 er aylık ortalamalarda 15 tam zamanlı eşdeğer personel sayısını yakalaması gerekmektedir. Haftalık 45 saat çalışan bir firmanın Ar-Ge merkezi için örnek tablosu aşağıda ki gibidir. 
 
arge merkezi personeli
Ar-Ge merkezi 3 aylık ortalamada 15 eşdeğer personel sayısını tuturamaz ise bir sonra ki 3 aylık periyotta ilgili vergi muafiyetlerinden yararlanma hakkını kaybedecektir.

Bize Ulaşın

* Bilgi girişi zorunlu bilgileriniz