Kapat× Telefon +90 (212) 569 00 80
Türkiye de Ar-Ge projelerine iki türlü destek sistemi bulunmaktadır. Bu sistemeleri hibeler ve teşvikler olarak ayırabiliriz. Türkiye’de Ar-Ge projelerine hibe veren kuruluşlar ve programlar aşağıda detayları ile anlatılmıştır.

Türkiye de Ar-Ge desteklerine en büyük hibe desteğini sağlayan kurum TÜBİTAK’tır. TÜBİTAK içerisinde Ar-Ge desteklerinin dağıtılması amacı ile 2 farklı kurum bulunmaktadır. Bunlardan ilki özel sektöre ar-ge desteklerini dağıtan TEYDEB (Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Daire Başkanlığı) diğeri ise Akademik araştırmalar için ar-ge desteklerini sağlayan ARDEB (Araştırma Destek Programları Başkanlığı)’dır. Aşağıda TÜBİTAK’ın özel sektöre yönelik destek sağlayan TEYDEB destek program başlıklarınından en çok kullanılan programları bulabilirsiniz. TÜBİTAK TEYDEB projeleri kapsamında %85’e varan oranlarda hibe destekleri sağlamaktadır.
tubitak logo
kosgeb logo


Ülkemizde ikinci olarak Ar-Ge projelerine destek sağlayan kurum ise KOSGEB’dir. Ancak KOSGEB projelerine başvurabilmek için firmanın mutlaka KOBİ olması gerekmektedir. Önceki makalelerimizde KOBİ tanımını en detaylı şekilde paylaşmıştık. KOSGEB’in Ar-Ge desteklerini desteklediği programı ise KOSGEB Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel uygulama destek programıdır. Bu program kapsamında firmalara %90’a varan oranlarda hibe destekleri sağlanmaktadır. Ayrıca KOSGEB Ar-Ge projesini tamamlamış firmalara Endüstriyel uygulama programı kapsamında
Ar-Ge projelerinin seri üretimleri içinde ayrıca destek sağlamaktadır.

Ar-Ge destekleri sağlayan bir diğer kurum ise Deniz Haberleşme ve Ulaştırma bakanlığıdır. Bakanlık kapsamında çeşitli dönemlerde çağrılar açılmakta ve bu çağrılara uygun projelere destekler sağlanmaktadır. 

Bir diğer önemli destek kurumu ise Avrupa Birliğidir. Avrupa Birliği  HORİZON programı kapsamında belirli çağrılar üzerinden Ar-Ge projelerine destek vermektedir. 

Ar-Ge teşvikleri Ar-Ge projesi yapan firmalara sağlanan vergisel avantajlardır. Bu konuda önceki makalelerimizde detaylı olarak anlatılmıştır. 

Ar-Ge teşviklerilerinden bir firmanın yararlana bilmesi için aşağıda ki 4 koşuldan birini sağlamalıdır.

1- Kamu kurum veya kuruluşları (TÜBİTAK TEYDEB, KOSGEB, AB…vb) tarafından desteklenen Ar-Ge projesine sahip olması.

2- Ar-Ge Merkezi olunması durumu

3- Tasarım Merkezi olunması durumu

4- Teknoloji Geliştirme bölgelerinde faaliyet gösterilmesi

Bize Ulaşın

* Bilgi girişi zorunlu bilgileriniz