Kapat× Telefon +90 (212) 569 00 80

Ar-Ge merkezi kurmak isteyen firmaların sıklıkla merak ettikleri soruların başında KDV muafiyeti gelmektedir. En önemli yanılgılardan biriside teknoloji geliştirme bölgelerinin tamamen KDV'den muaf olduğunun düşünülmesidir.

Ar-Ge merkezlerini düzenleyen 5746 sayılı Araştırma Geliştirme ve Tasarım  Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanunda belirtilen vergi teşvikleri; Ar-Ge İndirimi, Gelir Vergisi Stopaj Teşviği, Sigorta Primi Desteği, Gümrük Vergisi Muafiyeti  ve Damga Vergisi istisnasıdır. Bu kapsamda herhangi bir KDV muafiyeti söz konusu değildir.

Teknoloji geliştirme bölgelerinde (teknopark, teknokent) faaliyet gösteren firmalar için ise KDV muafiyeti sadece 4691 Sayılı Teknokent kanununda 3065 sayılı KDVK geçici 20 maddesine göre; Teknoloji geliştirme bölgelerinde üretilen sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları sektörel, internet, mobil ve askeri komuta kontrol uygulama yazılımı şeklindeki teslim ve hizmetlerinin katma değer vergisinden müstesnadır. 

Yukarıda ki maddeden de anlaşılacağı gibi teknoloji geliştirme bölgelerinde dahi her ürün KDV'den muaf tutulmamakta sadece belirli yazılımlar KDV'den muaf tutulmaktadır. 

Bize Ulaşın

* Bilgi girişi zorunlu bilgileriniz