Kapat× Telefon +90 (212) 569 00 80
TGB, 4691 sayılı kanun kapsamında kurulan  Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin kısaltılmasıdır. Teknoloji geliştirme bölgeleri Teknokent veya Teknopark isimleri ile bilinmektedirler. TGB’ler an az bir üniversite veya enstitünün ortak olması ile kurulurlar. 

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içerisinde yer alan firmalara 4691 sayılı kanunu kapsamında çeşitli muafiyetler tanınmaktadır. Bu muafiyetler kurumlar vergisi muafiyeti, gelir vergisi muafiyeti, SGK işveren payı muafiyeti ve damga vergisi muafiyetleridir. 

Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin içerisinde yer almak için öncelikle firmaların bir Ar-Ge projesi olması gerekmektedir. Her Teknoloji Geliştirme Bölgesinin kendisine özgü başvuru formları bulunmaktadır. İlgili başvuru formları doldurulduktan sonra başvuru için her bölgede farklılık arz eden başvuru ücreti ödenerek başvuru tamamlanır. 

Başvurusunu tamamlayan firmaların projeleri başvurdukları Ar-Ge projelerinde konusunda uzman akademisyenlerin incelemesine gönderilir. Akademisyenlerin raporları doğrultusunda TGB yönetim kurulları başvuruları onaylar veya red eder. Başvurusu onaylanan firma Teknoloji Geliştirme Bölgesinde yer almaya hak kazanmış sayılır. TGB’nin uygunluk durumuna göre firmalara yer gösterilerek firma ile TGB arasında sözleşme imzalanır.

Firma TGB bölgesinde yerini aldıktan sonra vergi dairesine ve SGK’ya dilekçeler ile başvurarak ilgili muafiyetleri kullanmaya hak kazanır.

Bize Ulaşın

* Bilgi girişi zorunlu bilgileriniz