Kapat× Telefon +90 (212) 569 00 80
TÜBİTAK TEYDEB'in Ar-Ge projelerini incelerken ve destekleme kararı verirken temel olarak baktığı 3 kriter bulunmaktadır. Bir Ar-Ge projesinin TÜBİTAK TEYDEB tarafından desteklenebilmesi için bu üç kriterin üçünü de karşılaması gerekmektedir. Bu kriterlerden her hangi birinin karşılanamaması durumunda proje desteklenmeyecek ve red edilecektir. Bu kriterler aşağıdaki gibidir;


a- Projenin endüstriyel Ar-Ge içeriği: Bu kapsamda projenin teknik özelliklerinin Ar-Ge’mi olduğu yoksa standart bir geliştirme veya endüstriyel tasarım mı olduğu incelenir. Bu kriter kapsamında eğer Ar-Ge olduğuna karar verilirse bakılacak olan ikinci kriter ise bu geliştirme Dünya veya Ülke için ilk mi eğer buradan da evet cevabı alınırsa bu kritere uygun olduğu kabul edilir. Bazı durumlarda firma için ilk olan projelerde kabul edilse bile bizler firma için ilk olan projelerin destek kapsamında başvurulmasında ciddi sakıncalar görmekteyiz. Genel itibari ile firma için ilk olan projeler ülkemizde hali hazırda üretiliyor ise red edilecektir.


b- Kuruluşun altyapısının uygunluğu: Bu kapsamda firma altyapısı, mühendis kadrosu, laboratuvarı ve diğer Ar-Ge için gerekli olan altyapı özellikleri incelenir. Bir Ar-Ge projesi sunuluyor ise mutlaka ilgili alanda mezun mühendis veya en az lisans mezunu teknik personelin bulunması gerekir. Bu konuda ki önerimiz en az 2 ilgili alanda lisans mezunu personeli bulunmayan firmaların proje başvurusu yapmadan önce ilgili personelleri istihdam etmesinden yanadır. 


c- Ticarileşebilirlik: Bu kapsamda projenin ticari yönü incelenir. Yaptığınız Ar-Ge yatırımının ne kadar sürede geri döneceği ve çıkan ürünün ticarileşip ticarileşemeyeceği incelenir. Uzun vadede ticarileşecek bir ürün için destek alınması zor olacaktır.

Daha detaylı bilgi için Hangi Ar-Ge Projeleri TÜBİTAK TEYDEB Desteklerinden Yararlanabilir? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.


Bize Ulaşın

* Bilgi girişi zorunlu bilgileriniz